Omega-3, Balık Yağı Kilo Aldırır Mı?

0
2492
Omega 3, Balık Yağı Kilo Aldırır Mı?

Omega-3 adlı yağ asidi, halk arasında balık yağı olarak bilinmektedir. Omega-3 yağ asitleri vücut tarafından sentezleyemez ve dışarıdan bazı besinler veya takviye gıdalar aracılığıyla vücuda alınabilir. Balık yağlarının kullanılması durumunda metabolizma faaliyetlerini etkileyen özellikleri de mevcuttur. Omega-3 adı verilen bu yağ asitlerinin çeşitleri vardır. Bunlar sağlıklı yağlardır ve kullanan kişide faydalı izlenimler bırakır.

Balık Yağı Kilo Aldırır Mı?

Omega-3 yağ asitleri bazı diyetlerde kullanılabilen ve vücudun ihtiyaç duyduğu faydalı yağlardır. Bu yağlar vücudumuzun bağışıklığı ve gelişimi için oldukça önemlidir. Sağlıklı bir şekilde büyümeyi sağlarlar. Yağ deyince genellikle akla kilo aldırıcı bir etken olarak gelir. Fakat bu Omega-3 yağ asitleri faydalı içeriklere sahiptir.

Her yağ vücut ve kişinin sağlığı için zararlı değildir. Bu yüzden Omega-3 kullanımı düzenli şekilde kullanıldığı taktirde kilo almanıza neden olmaz. Aksine metabolizma faaliyetlerini hızlandırıcı bir etkiye sahiptir ve kilo vermeye dahi yardımcı olur.

Çocukların gelişime büyük katkıları da oldukça fazladır. Omega-3 takviyesi alındığı ve bunların beslenme düzenine katıldığı durumlarda bu yağ asitleri tokluk özelliği sağlar. Gereksiz acıkma ve aşırı yeme gibi olumsuzlukların önüne geçerek kilo vermeye destek olabilir. Kişinin normal kilo yapısını korumasına da yardımcı olmaktadır.

Balık Yağı Hangi Durumlarda Kilo Alımına Yol Açabilir?

Balık yağları kilo alımına neden olmaz fakat bazı kullanım hatalarından dolayı kişilerde kilo alma görülebilir. Balık yağlarının günlük kullanımına dikkat etmek gerekir. Vücut için gerekli olan yağ miktarından fazla yağa sahip olmak kilo artışına neden olabilir. Bu yüzde omega-3 içerikli balık yağları doğru kullanılmalıdır. Genellikle omega-3 kullanımı haftada 2 kere tercih edilmelidir. Bu sayede hem aşırı kullanımdan kaçınmış oluruz hem de içerisinde yüksek miktarda bulunan civa gibi elementlerin meydana getirdiği bazı yan etkilerden korunmuş oluruz.

Omega-3 İçerikli Balık Yağları Tok Tutuyor Mu?

İçerik olarak tok tutan bir yapısı mevcuttur. Genellikle balık yağlarının kilo aldırdığına inanılıyor fakat tokluk hissi yaratarak iştahı azaltır ve kilo vermeye yardımcı olur. Diyet listelerinde yumurta gibi tok tutan gıdalara öncelik verilir. Bu yüzden diyet listelerine tok tutan omega-3 içerikli balık yağları da eklenmelidir. Bu sayede sağlıklı ve tok tutucu yağları kullanarak normal şekilde ki kilomuzu koruyabilir veya miktarlarda abartıya kaçılmadığı taktirde kilo verme eylemleri gerçekleştirilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz