Beyin Sağlığını Korumak İçin Balık Yağı (Omega-3) Tüketin!

0
3539
Beyin Sağlığını Korumak İçin Balık Yağı (Omega 3) Tüketin!

Omega-3 ile ilgili merak edilen çok husus mevcut. Bunlardan bir tanesi de Omega-3 ün beyin sağlığı üzerindeki etkileridir. Yapılan araştırmalar Omega-3 ün beyin sağlığı üzerinde önemli etkileri olduğunu ortaya koymuştur.

Omega-3, doymamış bir yağ asidi çeşididir. Bilindiği gibi insan vücudunun doymamış yağ asidine gereksinimi vardır. İnsan vücudu bu gereksinimini karşılaması için bu vitaminin dışarıdan alır. Balık çeşitleri, bazı meyve ve sebzeler de bu vitamin yer almaktadır. Beslenmede bu vitamin kaynağının olduğu besinlere yönelinmesi gerekir.

Somon, tuna, sardalye, yengeç gibi deniz ürünlerinde, Ispanak, brokoli gibi sebzelerde, kabak çekirdeği, zeytinyağı, fındık, krill yağı, keten tohumu, soya peyniri, yumurta yoğurt süt omega-3 vitaminin bulunduğu besinlerdir. Bu besinler yeteri kadar ve düzenli şekilde tüketildiğinde bu besinlerden omega-3 vitamin eksiği giderilir.

Omega-3 Beyne Faydaları Nelerdir?

Birçok insan omega-3 ün beyne faydası olup olmadığını merak etmektedir. Bu özel vitaminin yararlarına bakıldığında sağlık açısından önemi de görülmektedir. Elbette, bu kadar yarar için de beyin sağlığını da desteklemektedir. Son derece etkili bir sinir koruyucudur. Beynin daha aktif çalışmasını sağlayarak depresyon gibi olumsuz durumların yaşanmasını önler. Aynı zamanda unutkanlık gibi sorunlarında önüne geçer.

Özellikle hamilelik döneminde bebeğin gelişimi destekler. Bebeğin beyin gelişiminde oldukça önemli katkıları vardır. Bebeğin zekası üzerinde etkilidir. Genç yaşlarda yeteri kadar omega-3 tüketildiğinde ilerleyen yaşlarda yaşanabilme riski çok olan beyinsel sorunların önüne geçilir.

Omega-3 eksiklikleri beyin sağlığıyla ilgili konularda pek çok soruna neden olur. Omega-3 eksikliği olan bir bireyde, unutkanlık problemi görülür. Bununla beraber, Dikkat kaybı yaşanır. Depresyona yatkınlık artar. Dolayısıyla, omega-3 gereksiniminin karşılanması oldukça önemlidir.

Omega-3 Diğer Faydaları

Omega-3 faydaları denilince oldukça uzun bir liste mevcuttur.

Omega-3 faydaları şöyledir;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Dikkat eksikliği sorununa iyi gelir.
 • Meme kanseri riskini azaltır.
 • Göz sağlığına iyi gelir.
 • Karaciğer yağlanmasını önler.
 • Enflamasyon ve ağrıları azaltır.
 • Kandaki trigliserit seviyesini düşürür.
 • Depresyonu azaltır.
 • Alzheimer hastalığına iyi gelir. Uyku düzeni sağlar.
 • Kalp sağlığını destekler.
 • Astım önleyicidir. Adet sancılarını önemli ölçüde azaltır.
 • Cilt problemlerini azaltır.
 • Güneşin zararlı ışınlarına karşı korur.
 • Bebek gelişimini destekler.

Bunun gibi pek çok sağlık sorununa iyi gelmekte ve önemli organların sağlığının korunmasına yardım etmektedir.

Omega-3 Tüketimi Nasıl Yapılmalıdır?

Omega-3 ile ilgili en önemli hususlardan biri de ne kadar tüketilmesi gerektiğidir. Tüm takviye edici gıdalarda olduğu gibi omega-3 içinde belli bir miktar söz konusudur ve her şeyin fazlası zararlıdır. Balık yağı için içerisindeki DHA ve EPA değerleri önemlidir. Günlük kullanım miktarı olarak 250-300 mg EPA & DHA değerine tekabül edecek miktarda balık yağı tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Konuya dair önemli bir hususa da değinilmesi gerekir. Hiçbir takviye edici gıdanın bir uzmana danışılmadan kullanılması tavsiye edilmemektedir. Zira, uzmanın yapacağı test sonucunda, kişinin vücudunun Omega-3 vitaminine ihtiyacı olup olmadığına bakılır. Bazı kişiler, Omega-3 yönünden zengin besinleri yeterince tükettikleri için böyle bir vitamin alımına gerek kalmaz. Ancak; bazı kişiler bu besinlerden yeterince tüketmiyorsa o halde bu vitamin alımına gerek duyulur. Eğer ihtiyaç varsa doktorun önerdiği şekilde ve bilgisi dahilinde vitamin alımına başlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz