Omega-3’ün Saça Faydaları Nelerdir?

0
5168
Omega-3'ün Saça Faydaları Nelerdir

Balık yağının saç sağlığı için kullanılma sebebi, saçın daha hızlı uzamasına verdiği destekten kaynaklanmaktadır. DHA ve EPA gibi Omega-3 yağ asitlerini içeren balık yağlarının saçların uzamasının yanı sıra saç derisinin sağlığı açısından da çok fazla yararlı etkiye sahiptir.

Balık yağı besleyici ve yenileyici bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple de saçı uzatmakla kalmayıp saça parlaklık ve yumuşaklık kazandırır. Saç tellerini kalınlaştırıp daha güçlü olmasını sağlar. Özellikle boya ile yıpranmış, incelmiş saçları eski güçlü haline getirir. Balık yağı ile daha gür daha sağlıklı saçlara kavuşursunuz.

Omega-3 Yağ Asitleri Saç Dökülmesini Engeller Mi?

Balık yağının içerisinde bulunan Omega-3 yağ asitlerinin vücutta oluşan enflamasyona (iltihaplanma) savaş açması en önemli özelliklerinden biridir. Saç derisinde oluşan iltihaplanma sebebi ile saç folikülleri zarar görebilir. Bu sebeple saç derisinde kuruluk, kabuklanma gibi sorunlar oluşur. Bu durumda saç dökülmesine yol açabilir.

Yapılan bazı araştırmalar kelleşme sorunundan şikayet eden kişilerin en az %35’inde ciddi oranda iltihaplanma olduğunu tespit etmiştir. Hasarlı hücrelerin yenilenmesi için iltihaplanmanın olmaması gerekir. Balık yağındaki EPA Omega-3 yağ asidi kan dolaşımının hızlandırılmasına yardımcı olur. Bu sayede saç köklerine ihtiyacı olan besinler daha kolay iletilebilir. Böylelikle saç dökülmesinde ciddi oranda azalma sağlanacağı varsayılmaktadır. Bazı çalışmalar da 6 ay boyunca düzenli olarak tüketilen balık yağı ile saç dökülmesinin azaldığı yönünde bulgular vardır.

Hangi Vitaminler Saç Sağlığına Faydalıdır?

Bazı balık yağı takviyeleri içerisinde vitamin desteği de bulunmaktadır. Kapsül olarak alınabilen bazı balık yağlarının içerik bilgilerinde (firmaların seçimine bağlı olarak) A, D ve E vitaminlerini de görebiliriz.

  • A vitamini saçların uzamasına yardımcı olur. Eksikliğinde kepeklenme, saç derisinde kuruluk gibi sorunlar olur. İçeriğinde A vitamini barındıran balık yağı düzenli kullanıldığında saçların sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olmaktadır.
  • D vitamini eksikliğinde ise saç dökülmesi sorunuyla karşılaşılabilir. Bölgesel ya da tamamen saç kaybı problemlerine kadar ilerleyebilir.
  • E vitamini antioksidan olmasından dolayı saç foliküllerindeki hasarları onarır. Saçların yıpranmasını ve sağlıklı uzamasını sağlar. E vitamini ayrıca saçı kökten uca besleyerek erken beyazlamasını da engeller.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz