Balık Yağı, Omega-3 Cilt İçin Faydaları

0
1841
Balık Yağı Omega-3 Cilt İçin Faydaları

Balık yağı içerisinde bulunan Omega-3 yağ asitlerinden EPA kanı inceltici özelliğe sahiptir. Bu özellik sayesinde derideki kılcal damarlara daha fazla kan akışını sağlar. Böylelikle derideki hücreler daha iyi beslenir. Daha sağlıklı beslenen ciltte yaşlanma ve kırışıklık belirtileri daha yavaş ilerler.

2010 yılında yapılan bir çalışmaya göre; kromozomların uçlarında bulunan özelleşmiş DNA tekrar dizileri olan Telomerlerin kısalmasının erken yaşlanmaya yol açtığı tahmin edilmektedir. Balık yağı içerisindeki Omega-3 yağ asitlerinin bu telomerlerin kısalmasını yavaşlattığı ya da engellediği buna bağlı olarak yaşlanma belirtilerinin daha ağır ilerlediği düşünülmektedir.

Cilt Rahatsızlıklarına Karşı Omega-3

Balık yağının içerdiği yağ asitleri cilt sağlığını destekler, cildin yenilenmesine yardımcı olur. Özellikle kuru ciltler üzerinde nemlendirici etkisini göstererek cildinizin nem kazanmasını daha sağlıklı ve parlak bir görüntüye kavuşmasına destek olur.

Ciltte tıkanmış gözenek sayısını azaltılmasında rol oynar. Sivilce ve akne gibi sorunların oluşmasını önlemeye ve oluşanların akne ve sivilcelerinde daha kolay geçmesine yardım eder. Çıban ve uçuk gibi sorunların oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

Omega-3 yağ asitlerinin bazıları, bir cilt hastalığı olan sedef rahatsızlığının giderilmesinde de yardımcı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca egzama, kaşıntı, döküntü, kızarıklık gibi cilt rahatsızlıklarına karşı önleyici etkiye sahiptir.

Kırışıklıklara Karşı Omega-3

Vücudumuz da birçok organ için çok önemli bir rolü olan Omega-3 yağ asitlerinin cildimiz için de faydaları saymakla bitmez. Bunlardan bir tanesi de yaşlanma belirtilerinden biri olan ve halk arasında kaz ayakları olarak bilinen göz çevresinde oluşan kırışıkların oluşmasını önleyici bir role sahip olmasıdır. Var olan kırışıklıkların ise daha az belirgin olmasına daha az fark edilmesine yardımcı olur.

Ayrıca göz çevresinde oluşan diğer halka, şişlik ve morluk gibi oluşumların da önlenmesine yardımcı olur. Ciltte oluşan leke oluşumlarını azaltır. Güneşe karşı hassas olan ciltleri kuvvetlendirerek güneşin zararlı etkilerinden cildi olabildiğince korur. Güneş sebebiyle meydana gelen çil oluşmasını daha aza indirger.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz