EPA (Eikosapentaenoik Asit) Nedir? Faydaları Nelerdir?

0
2043
EPA (Eikosapentaenoik Asit)

Omega-3 yağ asitlerinden birisi Eikosapentaenoik asit kısaca EPA’dır. 20 karbon uzunluğunda, 5 çift bağa sahip bir karboksilik asittir. Eikosapentaenoik Asit birçok temel fonksiyona sahiptir. En önemli fonksiyonu, “Eikosanoidler” olarak bilinen sinyal molekülleri oluşturmaktır. Oluşan bu moleküller yangı ve iltihaplanma (enflamasyonlar) gibi sorunların azalmasına neden olur.

Omega 3 EPA Hangi Besinlerde Bulunur?

Daha çok deniz ürünleri ve yağlı balık türlerinde bulunmaktadır. Alabalık, somon, uskumru ve ringa balığı gibi türler başlıca türlerdir. EPA yeşil salatalar, semizotu, keten tohumu, ceviz gibi gıdalarda bulunmaktadır. Fakat en çok EPA’yı yağlı bir balıktan alabiliriz.

Balık yaparken dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır. Balığı tavada kızartmak hatta mısır ununa bulayıp kızarmak içeriğinde ki omega-3 kapasitesini oldukça azaltmaktadır. Balık yiyemeyen, kokusundan hoşlanmayan biriyseniz omega-3 takviyelerinden faydalanabilirsiniz.

Omega 3 EPA’nın Sağlığa Faydaları

EPA’nın mental durumlara karşı, stres ve özellikle de depresyon gibi hastalıklarla mücadeleye karşı etkili olduğu bulunmuştur. Şiddetli depresyon sorunu olan kişilerde düzenli kullanıldığında anti depresan özelliği gösterdiği görülmüştür. Yine düzenli kullanıldığı zaman trigliserid düzeylerini etkili bir şekilde azalttığı da görülmüştür. DHA ile birlikte EPA, yağ yakımına yardımcı olmaktadır. Metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Kalp Sağlığı ve Omega 3 EPA

Kalp sağlığı, damar sağlığı, pıhtılaşma sistemi ile ilgili sağlık konularında EPA etkili bir rol oynamaktadır. EPA retinada, beyinde ve kalbin miyokard tabakasında bulunur. EPA kalp ve damar sağlığı korunmasına da yardımcıdır. EPA kalp krizinden, damar sertliğinden korumaya yardımcı olduğu gibi kan basıncını ayarlamada yardımcı olur. Tüm eklemlerin daha sağlam ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz