Omega 3 EPA ve DHA Seviyeleri

0
1486
Omega 3 EPA ve DHA Seviyeleri

Vücudumuzun ihtiyacı olan ve bunu kendi üretemediği için dışarıdan takviye etmemiz gereken bazı bileşenler mevcuttur. Omega-3 yağ asitleri de bu gruba girmektedir. Bu yağ asitleri sağlıklı bir vücut gelişimi için son derece önemlidir. Bu nedenle Omega-3 içeren besinlerden veya balık yağı Omega-3 kapsülleri gibi takviyelerden faydalanılmalıdır.

Balık Yağı vücut için gerekli birçok organik bileşenden (Omega-3) oluşmaktadır. Omega-3 içerisinde bulunan EPA ve DHA gibi bileşimler bir insanın anne karnındaki hayata başlamasından yaşlılığa kadar her zaman vücudunu ve bağışıklık sistemini güçlendiren bileşenlerdir. Vücudumuz bu önemli bileşenleri kendisi üretememektedir. Bunu dışarıdan tedarik etmemiz gerekmektedir.

Omega-3 yağ asitleri ailesine mensup birçok çeşit bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en faydalı ve önemli olduğu bilinen üç Omega 3 yağ asidi şu şekildedir.

  • ALA (Alfa Linolenik Asit): Daha çok ceviz ve keten tohumunda bulunmaktadır. F vitamini olarak da bilinmektedir. Kanın normal kolesterol değerinin korunmasına katkı sağlamak için kullanılır. Etkisini gösterebilmesi için günlük 2g ALA alınması tavsiye edilmektedir.
  • EPA (Eikozapentaenoik Asit): Daha çok deniz ürünleri ve yağlı balık türlerinde bulunmaktadır. Alabalık, somon, uskumru ve ringa balığı gibi türler başlıca türlerdir. EPA’nın mental durumlara karşı, stres ve özellikle de depresyon gibi hastalıklarla mücadeleye karşı etkili olduğu bulunmuştur.
  • DHA (Dokozahekzaenoik Asit):  Genelde balık yağı ve yosun yağından elde edilebilir. Beynin bir bölümü olan Serebral Korteksin, derinin ve retinanın temel yapısal bileşeni olan Omega 3 yağ asitlerinin bir türüdür. DHA, hücre zarlarının sağlıklı ve esnek olmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede hücreler arası iletişim daha sağlıklı olmaktadır. Özellikle retina ve beyin hücreleri için önemlidir. Beyinde bulunan doymuş yağların %50’ye yakın kısmını DHA oluşturmaktadır.

Balık Yağında DHA ve EPA Değerleri Ne Olmalıdır?

Omega-3 balık yağı seçerken içerdiği DHA ve EPA değerlerini mutlaka kontrol etmelisiniz. DHA ve EPA oranının 3/2 ve katları olmasına dikkat edilmelidir. Oran ne kadar yüksekse, Omega-3 desteğinin kalitesi de o kadar iyidir. 1 balık yağı tabletinde; en az 300 mg EPA, 150 mg DHA bulunmalıdır. EPA/DHA oranı %60-70 değerinde olmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz