Omega-3 Yağ Yakmaya ve İncelmeye Yardımcı Olabilir Mi?

0
1839
Omega-3 Yağ Yakmaya ve İncelmeye Yardımcı Olabilir Mi

Omega-3 yağ asitleri içeren balık yağı takviyeleri bazı kişilerin kilo vermesine yardımcı olmasa bile, yine de kas gelişimlerine ve fazla vücut yağlarını kaybetmelerine yardımcı olabilir. Bazen tartı üzerindeyken gördüğünüz kilonuz yanıltıcı olabilir. Çünkü yağ kaybediyor ve onun yerine kas kazanıyor olabilirsiniz.

Bu nedenle, kilo vermek için uğraşan kişiler yalnızca tartıya güvenmek yerine, ilerlemelerini değerlendirmek için bir mezura kullanmaya veya vücut yağ indeksini takip etmeye teşvik edilir.

Vücut yağ indeksini izlemek için vücut ağırlığını kullanmak, bazı çalışmaların omega-3 yağ asitlerinin kilo kaybı üzerinde neden herhangi bir etki göstermediğini de açıklayabilir. Bununla birlikte, daha kesin yağ kaybı ölçümleri kullanan araştırmalar genellikle farklı sonuçları ortaya koymaktadır. Bu yazıda omega-3 Yağ Asitlerinin kas gelişimi ve yağ yakımına etkilerini inceleyelim.

Omega-3 Kas Gelişimine Faydası

Her geçen gün omega-3 Yağ Asitleri ile ilgili daha çok araştırma ve derlemeler yapılmaktadır. Bu çalışmalardan bir tanesi olan ve 44 kişi ile yürütülen bir çalışmada, günde 4 gram omega-3 içeren balık yağı verilen kişilerin, Plasebo verilenlerden daha fazla kilo veremediği gözlemlenmiştir.

Ancak balık yağı verilen kişilerin, balık yağı verilmeyenlere göre 0,5kg daha fazla vücut yağı kaybetmiş oldukları bunun yerine 0,5kg daha fazla kas oluşumu gerçekleştirdikleri gözlemlenmiştir.

Kaynak

Omega-3 ve Yağ Yakımı

Başka bir çalışmada ise altı sağlıklı yetişkin, diyetleri içerisinde bulunan 6 gram yağ yerine, üç hafta boyunca her gün 6 gram omega-3 içeren balık yağı ile değiştirdi. Balık yağı bakımından zengin beslenmeyi takiben daha fazla kilo veremediler. Ancak daha fazla vücut yağı kaybettiler.

Kaynak

Benzer şekilde başka bir çalışmada ise, günde 3 gram balık yağı alan kişilerin Plasebo verilenlere göre 0,6 kg daha fazla yağ kaybettiğini gözlemlenmiştir. Buna rağmen, katılımcıların toplam vücut ağırlıklarının değişmeden kaldığı da tespit edilmiştir.

Kaynak

Yürütülen yirmi bir araştırmanın gözden geçirilmesi neticesinde, Omega-3 Esansiyel Yağlarını içeren balık yağının kilo vermeyi bir Plasebodan daha etkili bir şekilde hızlandırmadığı ortaya konmuştur. Ancak elde edilen bulgular, balık yağının bel ve kalça bölgesindeki yağların oranını daha etkili bir şekilde azalttığı tespitini de göstermektedir.

Kaynak

Bu nedenle, balık yağı kendi başına kilo vermenize yardımcı olmayabilir, ancak incelmenizi kolaylaştırabilir ve kas oluşumunu desteklemektedir.

Kısaca özetleyecek olursak; balık yağı tüketmeniz tartı da gördüklerinizi değiştirmiyor olsa da içerisinde EPA ve DHA Omega-3 Yağ Asitleri sayesinde özellikle bel ve kalça bölgenizdeki fazla yağlarınızı kas kütlesine dönüştürüyor olabilir. Yine de takviye ürünleri bir uzman eşliğinde kullanmanız istediğiniz sonuçları size daha fazla yaklaştıracaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz