Avokado Omega-3 Açısından Zengin Midir?

0
3346
Avokado Omega-3 Açısından Zengin Midir

Avokado gibi bazı meyve ve sebzelerde, Omega-3 Esansiyel yağ ailesine mensup ve ALA (Alfalinolenik Asit) adı verilen Omega-3 yağları bulunmaktadır. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, yaş ve cinsiyete bağlı olarak günde 0,5 ila 1,6 g ALA önerilmektedir. Avokado içerisinde diğer Omega-3 Esansiyel yağ asidi türleri olan EPA ve DHA bulunmamaktadır.

Avokado ve Omega-3

Onlarca farklı avokado türü vardır. Avokado tüketmek sağlık açısından da fayda sağlar. Ancak avokado beslenme değerlerinin, kendi türleri arasında farklılık gösterdiğini unutmamak gerekir. Genel olarak Avokado; B vitaminleri, C vitamini, E vitamini, K vitamini, Potasyum ve Lif açısından zengindir.

İki farklı türde avokado üzerinde yapılan bir araştırma da; farklı bölgelerde yetişen ve farklı boyutlarda olan Avokadoların farklı besin ve yağ oranlarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Bir türde ortalama 21 g yağ bulunurken diğerinde 30,6 g tespit edilmiştir. Bu farklılıklara rağmen, her iki tür de porsiyon başına yarım gramdan biraz fazla ALA içerir.

Omega-3 İçin Balık Mı Yoksa Avokado Mu Tüketmeliyim?

Bilinen en iyi omega-3 kaynakları soğuk sularda yetişen yağlı balıklardır. Somon, hamsi gibi balıklar omega-3 yönünden en zengin besinlerdir. Kısacası balıklar omega-3 yönünden avokadodan daha zengindir.

Doğal yoldan omega-3 yağ asitleri tüketmek istiyorsanız, yağlı balık avokadoya kıyasla daha iyi bir seçenek olacaktır. Bu durum avokadonun değersiz olduğu anlamına gelmez. Sadece farklı besinler ve yağ türleri içerirler. Ayrıca avokado birçok mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir.

Vegan veya vejetaryen bir diyete sahip ve diyetinizi EPA ve DHA gibi Omega-3 kaynakları ile desteklemek istiyorsanız, hala farklı seçenekleriniz var. Deniz yosunu, bazı kabuklu yemişler ve bazı tohumlar iyi EPA kaynaklarıdır. DHA için ise yumurta tüketilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz