Zenginleştirilmiş Omega-3 Yumurtası Nedir?

0
3664
Zenginleştirilmiş Omega-3 Yumurtası Nedir

Omega-3 ile zenginleştirilmiş yumurtalar da normal yumurtalara göre 10-12 kat daha fazla omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır. Özellikle bu durum vejetaryen diyetleri için çok önemlidir. Normal yumurta içerisinde omega-3 yağ asitleri oranı 0,04g iken, zenginleştirilmiş yumurtalarda bu oran 0,4-0,6g arasında ortalama bir değere sahip olabilmektedir.

Zenginleştirilmiş Omega-3 Yumurtası Nasıl Üretilir?

Aslında bu çok basit bir yöntemle yapılmaktadır. Bu da en zengin bitkisel omega-3 (ALA) kaynaklarından biri olan Keten Tohumu sayesinde gerçekleşmektedir. Yumurtlayacak tavuklar keten tohumu ile beslenir.

Keten tohumundan aldıkları omega-3 ALA yağ asitlerinin bir kısmını, diğer faydalı ve asıl önemli olan EPA ve DHA omega-3 yağ asitlerine çevirirler. Bu sayede zenginleştirilmiş omega-3 yumurtalarını mükemmel kaynaklar haline getirirler.

Vücut sağlığı ve vejetaryen diyetleri için özellikle önemli olan omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA içeriğidir. Düzenli olarak yenirse, omega-3 ile zenginleştirilmiş bir yumurta, omega-3 yağ asidi alımına önemli bir katkı sağlar.

Somon ve Zenginleştirilmiş Yumurtadaki Omega-3 Miktarı

Zenginleştirilmiş bir Omega-3 yumurtası 75 ila 250mg arasında bir oranda DHA içerebilir. Ancak bir porsiyon somon balığı içerisinde 2000 ila 3000mg DHA ve EPA bulunabilmektedir. Yani bu açıdan bakacak olursak en önemli omega-3 kaynakları yağlı balıklardır.

Sonuç Olarak

Artan omega-3 yağ asidi içeriği sayesinde zenginleştirilmiş yumurtalar, normal yumurtalara göre daha fazla çoklu doymamış yağ asitleri içerir. Omega-3 içeriği farklı markalar arasında önemli ölçüde değişiklik gösterebilirken, omega-3 ile zenginleştirilmiş yumurtaların kalori değeri, protein ve yağ içeriği normal yumurtalara benzer. Bazı omega-3 ile zenginleştirilmiş yumurtalar, normal yumurtalardan biraz daha az kolesterol içerebilir.

Omega-3 yağ asitleri için yağlı balık tüketmek, kalbinize sağlıklı DHA ve EPA yağ asitleri elde etmenin en iyi yoludur. Bununla birlikte, balık hayranı değilseniz veya diyetinizde yeterince omega-3 almıyorsanız, omega-3 yumurtaları sizin için paraya değer olabilir. Daha fazla ALA yağ asidi arıyorsanız, sıcak mısır gevreğinize 2 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu veya chia tohumu ekleyin, öğle yemeğinize yarım fincan ceviz eklemeyi deneyin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz