Omega-3 Depresyona İyi Gelir Mi?

0
1294
Omega 3 Depresyona İyi Gelir mi?

Antidepresan ilaçları, günümüzde sıklıkla kullanılan depresyon ilaçları arasında yer alıyor. Birçok yan etkisi bulunan Antidepresan ilaçlarının reçetesiz kullanımı oldukça yaygın. Antidepresan ilaçlarının yan etkilerinin oldukça fazla ve rahatsız edici olması, depresyon tedavisinde kullanabilecek alternatiflerin çıkmasına olanak sağlıyor.

Bu hususta tamamen bitkisel olan Omega-3 yapısındaki bileşenler nedeniyle depresyon tedavisinde kullanılıyor. Tamamen doğal olması yan etki kavramının önüne geçiyor. İnsan vücudu tarafından üretilemeyen doymamış yağları bileşenlerinde barındıran Omega-3, depresyon dışında birçok hususta düzenleyici rol oynuyor.

Üniversitelerin elde ettiği Omega-3 verilerine göre, Omega-3 kullanımı depresyon semptomlarını büyük ölçüde hafifleterek, kullanıcıda yan etki görmeksizin bir rahatlama sağlıyor. Aynı zamanda depresyon etkilerini azalttığı gibi, vücudun üretemediği doymamış yağ asitlerinin alınmasını sağlıyor.

Omega-3 Eksikliğin Sebep Olduğu Hastalıklar ve Riskler Nelerdir?

Omega-3 bileşenleri yağ asitlerinden oluşur. Bu yağ asitlerini vücudun üretememesi, yağ asitlerinin dışarıdan alınmasını mecburi kılar. Bunlara bağlı olarak Omega-3 eksikliği büyük oranda kalp krizi riskini tetikler. Aynı zamanda görme bozuklukları hususunda da Omega-3 eksikliği önemli bir rol oynar. Yağ asitlerinin insan sağlığında fayda gösterdiği yararlar bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmış olup eksikliği durumunda ortaya çıkabilecek risklerde tespit edilmiştir. Böylece Omega-3 kullanımı, yağ asitlerini vücuda alabilmek adına önemli bir etkiye sahiptir.

Omega-3,6,9 Yağ Asitlerinin Faydaları Nelerdir?

Depresyon etkilerini azalttığı gibi birçok başka hususta da insan vücuduna yarar sağlıyor.

Sağladığı yararlar ise şunlar;

  • Depresyon Semptomlarını Azaltır.
  • Kalp Krizi Riskini Aza İndirger.
  • Gözde Oluşabilecek Sarı Nokta Riskini Aza İndirger.
  • Alzheimer gibi Unutkanlık Hastalıklarının Oluşma Riskini Aza İndirger.
  • Kanın Pıhtılaşmasını Önler.
  • Kan Şekerinin Düzenlenmesini Sağlar.
  • Kemik Yapısını Güçlendirir.
  • Dikkat Eksikliğini Büyük Oranda Azaltır.

Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda Omega-3 kullanımının sağladığı yararlar bunlardır. Bilimsel çalışmaların devam ettiği düşünüldüğünde Omega-3 kullanımının sağlayabileceği başka yararlar olması da muhtemeldir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz