Kimler Balık Yağı (Omega-3) Kullanmalı?

0
2313
Kimler Balık Yağı (Omega 3) Kullanmalı?

Tamamen doğal ve bitkisel materyallerden oluşması sebebiyle Omega-3 kullanımında bir yaş sınırlaması yoktur. Kısacası Omega-3 herkes tarafından kullanılabilir. Fakat Omega-3 kullanımının özelikle önerildiği bazı durumlar vardır. Bu durumlar hamileler, gelişme çağındaki çocuklar, depresyon eğilimi gösteren bireyler ve yüksek ölçüde kolesterol sorunu yaşayan kişiler tarafından kullanılması önemlidir. Hekimler ve bu alanda bilimsel çalışma yürüten kurumlar tarafından önerilir.

Hamilelerin Omega-3 Kullanması

Annenin sağlığı ve bebeğin gelişimi açısından oldukça faydalı olan Omega-3 bileşenleri, erken doğum riskini azaltıyor. Bunun yanı sıra loğusalık sendromuna karşı korunmaya ve bebeğin beyin gelişimine katkı sağlıyor. Belirtmekte yine de fayda var, balık yağı her ne kadar ilaç olmasa bile kullanmadan önce yine de doktorunuza danışmalısınız.

Balık Yağı (Omega-3) Nasıl Kullanılmalıdır?

Yaygın olarak bilinenin aksine Omega-3 bir çeşit vitamin değil, vücudumuzun ihtiyacı olan ve kendisinin üretemediği faydalı yağ asitleridir. Bu nedenle kullanım konusunda oldukça geniş bir ölçüye sahip olsa da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Vücudunuzun ihtiyaçlarına göre günlük kullanım ve dozunuz değişkenlik göstereceğinden diyetisyen veya doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanız maksimum faydayı sağlayacaktır.

Omega-3 Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Omega-3 tüketiminde en önemli unsur içerdiği DHA ve EPA miktarıdır. Piyasa da satılan Omega-3 ürünlerinin DHA ve EPA bileşenleri farklılık göstermektedir. Kullanıcının fayda görmesi açısından EPA ve DHA miktarlarının her birinin en az 250-300 mg olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlara ek olarak bilinmesi gereken son husus, balık yağlarının üretim şeklindedir. Trigliserid form şeklinde üretilen balık yağı, Etil Ester forma göre vücut tarafından emilimi daha kolay gerçekleşmektedir. Buna bağlı olarak daha çok fayda sağlanmaktadır. Uygulanan yönteme göre bazı kapsüller midede bazıları ise bağırsakta çözülmektedir. Buradaki farklılık ise bağırsakta çözülen kapsül, midede çözülene göre ağız da buruk bir tat ve koku hissi bırakmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz